معرفی منطقه 7تهران بزرگ

معرفی منطقه 7تهران بزرگ
شنبه 4 آذر / 0 / 2564

معرفی منطقه  7تهران بزرگ

در یک نگاه

این منطقه که در پهنه‌ی مرکزی شهر تهران واقع شده است از شرق با خیابان مجیدیه و سبلان و از شمال با بزرگراه رسالت هم مرز است. از جنوب به خیابان انقلاب و دماوند و از غرب  به بزرگراه مدرس و خیابان شهید آیت الله مفتح محدود می‌شود. آن‌چه به اهمیت منطقه 7 می افزاید؛ احاطه شدن آن در شبکه بزرگراهی تهران و عبور بزرگراه های مهم شهر از آن است. علاوه بر آن وجود مصلی بزرگ تهران که نماد فعالیت‌های فرهنگی و ملی کشور است در این منطقه حائز اهمیت می‌باشد.

از جاذبه‌های منطقه7 می توان به این موارد اشاره کرد:

زیر ساخت‌های شهری

منطقه 7 تهران با مساحتی در حدود 1540هکتار و جمعیتی بالغ بر309  هزار نفر از 5 ناحیه و 16 محله‌ی شاخص تشکیل شده است که از آن جمله می‌توان به  محلات گرگان ، نظام آباد ، عباس آباد ، عشرت آباد و انديشه اشاره کرد. قیمت هر متر مربع زمین در منطقه 7 بین 3 الی 10 میلیون تومان برآورد می‌شود. عبور پنج خط اصلی مترو، هفت ایستگاه بهره برداری شده و ایستگاه در دست احداث یکی دیگر از ویژگی‌های این منطقه است که سهم بسزایی برای کاستن بار ترافیکی در شهر تهران ایفا می‌کند.

منطقه  7تهران از نگاه گردشگری

منطقه 7 تهران علاوه بر داشتن فضای سبز مناسب دارای امکانات دیگری برای بهره مندی از فضای شهری تهران نیز می‌باشد. علاوه بر پارک اندیشه، همه‌ی محلات این منطقه از پوشش گیاهی خوبی برخوردار هستند.

به دلیل وجود مرکز خریدهایی هم‌چون مرکز خرید اندیشه و تیراژه‌ی 2 علاوه بر حضور جمع کثیری از شهروندان از سایر مناطق تهران، شاهد پویایی اقتصادی در این منطقه نیز هستیم.

باغ موزه قصر، موزه رضا عباسی، آسمان‌نمای تهران، عمارت کلاه فرنگی وعکاس‌خانه‌ی شهر از جمله موزه‌های فعال منطقه‌ی 7 می‌باشند. علاوه بر همه ی این‌ها به علت سکونت هموطنان مسیحی در این منطقه، کلیساهای وارطان مقدس، حضرت مریم و نیکلای مقدس نیز در این منطقه وجود دارند.

مراکز درمانی منطقه 7تهران

بیمارستان‌های ایرانشهر، امام سجاد، بیمارستان قلب 504 ارتش، بیمارستان زنان و زایمان مادران، بیمارستان کودکان بهرامی، مهراد، پاسارگاد، خانواده‌ی ارتش، آراد و امام حسین در منطقه 7 به خدمات رسانی به بیماران مشغول اند.

 

 

مراکز فرهنگی و دانشگاهی

قبل از انتقال نمایشگاه بین المللی کتاب تهران به شهر آفتاب، این رویداد بزرگ فرهنگی در مصلی تهران واقع در منطقه 7 برگزار می‌شد. این بنا با داشتن رواق‌ها و شبستان‌های متعدد همه ساله میزبان نمایشگاه‌های مختلفی همچون نمایشگاه مطبوعات است. علاوه بر این منطقه 7 با داشتن فرهنگسرای اندیشه، فرهنگسرای جنگ، خانه‌ی قرآن و خانه‌ی فرهنگ نیایش نقش موثری در پویایی فرهنگی منطقه ایفا می‌کند. شهر کتاب مرکزی تهران با داشتن مجموعه‌ی کاملی از کتاب‌های منتشر شده در کشور نیز در این منطقه واقع است که همه ساله در آن رویداد های فرهنگی و نشست‌های تخصصی بسیاری منعقد می‌گردد.

از جمله سینماهای فعال منطقه‌ی 7 می‌توان به سینمای مرکز خرید تیراژه‌ی 2 در مجاورت ایستگاه مترو شهید مدنی و سینماهای ایران، صحرا و پایتخت اشاره کرد.

دانشکده‌ی ادبیات و علم انسانی دانشگاه تربیت معلم از مهم‌ترین مراکز آموزشی موجود در منطقه‌ی 7 می‌باشد. علاوه بر آن چندین مرکزعلمی کاربردی نیز در این منطقه مشغول تربیت نیروی تحصیل کرده می‌باشند.